AdvocateKhoj
Login : Advocate | Client
Home Post Your Case My Account Law College Law Library
    

The Andhra Pradesh reorganization Act, 2014


The Fourth Schedule

[See section 22(2)]

List of members of the Legislative Council of successor States of Andhra Pradesh and Telangana :—

Legislative Council of Andhra Pradesh:

Members of Local Authorities Constituencies:

1.     Ilapuram Venkaiah,

2.     Pothula Rama Rao,

3.     D.V. Suryanarayana Raju,

4.     Narayana Reddy Chadipiralla,

5.     Boddu Bhaskara Ramarao,

6.     Angara Ramamohan,

7.     Dr. Desai Thippa Reddy, M.S.,

8.     Meka Seshu Babu,

9.     Peerukatla Viswa Prasada Rao,

10.  Narayana Reddy Vakati,

11.  Mettu Govinda Reddy.

Members of Graduates’ Constituencies:

1.     Boddu Nageswara Rao,

2.     Kalidindi Ravi Kiran Varma,

3.     M.V.S. Sarma,

4.     Yandapalli Srinivasulu Reddy,

5.     Dr. Geyanand M.

Members of Teachers’ Constituencies.

1.     Gade Srinivasulu Naidu,

2.     K.V.V. Satyanarayana Raju,

3.     K.S. Lakshmana Rao,

4.     Balasubrahmanyam Vitapu,

5.     Bachala Pullaiah.

Nominated Members.

1.     Jupudi Prabhakar Rao,

2.     Balashali Indira,

3.     Dr. A. Chakrapani,

4.     R. Reddeppa Reddy,

5.     Shaik Hussain.

Members elected from Legislative Assembly Constituencies.

1.     K. Veerabhadra Swamy,

2.     A. Lakshmi Siva Kumari,

3.     R. Padma Raju,

4.     Paladugu Venkata Rao,

5.     Mohammad Jani,

6.     N. Rajakumari,

7.     Y. Ramakrishnudu,

8.     S. Basava Punnaiah,

9.     A. Appa Rao,

10.  P.J. Chandrasekhara Rao,

11.  B. Changal Rayudu,

12.  P. Samanthakamani,

13.  C. Ramachandraiah,

14.  S.V. Satish Kumar Reddy,

15.  G.Thippe Swamy,

16.  M.Sudhakar Babu.

Legislative Council of Telangana:

Members of Local Authorities Constituencies.

1.     Nethi Vidya Sagar,

2.     V. Bhoopal Reddy,

3.     Arikala Narsa Reddy,

4.     Potla Nageswar Rao,

5.     T. Bhanu Prasad Rao,

6.     S. Jagadeeshwar Reddy,

7.     Sri M.S. Prabhakar Rao,

8.     Sri Patnam Narender Reddy,

9.     Syed Aminul Hasan Jafri.

Members of Graduates’ Constituencies:

1.     Dr. K. Nageshwar,

2.     Kapilavai Dileep Kumar,

3.     K. Swamy Goud.

Members of Teachers’ Constituencies.

1.     Pathuri Sudhakar Reddy,

2.     Poola Ravinder,

3.     Katepally Janardhan Reddy.

Nominated Members.

1.     D. Rajeshwar Rao,

2.     Farooq Hussain,

3.     B. Venkata Rao.

Elected by Members of Legislative Assembly

1.     K.R. Amos,

2.     Mohammad Ali Shabbir,

3.     K. Yadava Reddy,

4.     V. Gangadhar Goud,

5.     T. Santosh Kumar,

6.     N. Rajalingam,

7.     D. Srinivas,

8.     M. Ranga Reddy,

9.     P. Sudhakar Reddy,

10.  B. Lakshmi Narayana,

11.  Mohammad Saleem,

12.  B. Venkateswarlu,

13.  Peer Shabbir Ahmed,

14.  Mohammad Mahmood Ali,

15.  Syed Altaf Hyder Razvi.



The Andhra Pradesh reorganization Act, 2014 Back




Client Area | Advocate Area | Blogs | About Us | User Agreement | Privacy Policy | Advertise | Media Coverage | Contact Us | Site Map
powered by nubia  |  driven by neosys